Zjistěte, zda máte nárok na otcovskou dovolenou

Aby tatínkové mohli pomoci po narození miminka s jeho péčí, mají nárok na 14 kalendářních dnů placeného volna, otcovské dovolené. Povíme si, co to je otcovská dovolená, kdo má nárok na otcovskou dovolenou, v jaké výši a kdy se vyplácí.

Otcovská dovolená

Tatínkové si dříve mohli po narození dítěte během šestinedělí vybrat sedm dní volna, pokud odváděli nemocenské pojištění. Od ledna 2022 se otcovská dovolená prodlužuje na dva týdny.

Víte, jaký je rozdíl mezi otcovskou dovolenou a takzvanou poporodní péčí? Žádný, tato dávka nemocenského pojištění se plným názvem nazývá Dávka otcovské poporodní péče.

Aktuální nabídka práce

Kdo má nárok na otcovskou dovolenou?

Stejně jako maminky při nároku na mateřskou dovolenou, musí i tatínkové splnit základní podmínky.

Na otcovskou dovolenou má nárok muž, který je zapsaný v rodném listu dítěte jako otec. S maminkou nemusí být manželé.

Otcovská tatínkovi náleží, nastal-li nástup na otcovskou dovolenou v období šesti týdnů ode dne narození dítěte nebo jeho převzetí do péče. Den nástupu si určí každý sám podle potřeby.

Tatínek zaměstnaný u zaměstnavatele, který za něj odvádí pojistné na sociální zabezpečení v době nástupu na tuto dávku, má na otcovskou dovolenou nárok.

Tatínek pracující jako OSVČ, který se po dobu alespoň 3 měsíců dobrovolně účastní na nemocenském pojištění bezprostředně předcházejících dnů nástupu na otcovskou, má na otcovskou dovolenou nárok.

Tatínek student nemá na otcovskou dovolenou nárok.

Nezaměstnaný tatínek vedený na úřadu práce nemá na otcovskou dovolenou nárok.

Tatínek pracující na DPP, jehož příjem je vyšší než 10 000 Kč = podílí se na nemocenském pojištění, má na otcovskou dovolenou nárok.

Výplata otcovské dovolené

Otec požádá svého zaměstnavatele o možnost čerpání otcovské dovolené a vyplní příslušný formulář. OSVČ vyplněný formulář doručí přímo na OSSZ. Výše otcovské činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den.

Otcovská se poskytuje maximálně 14 kalendářních dnů ode dne nástupu na ni.

ČSSZ vyplácí dávky zpětně. Vy si určíte, jakým způsobem budete chtít dávku dostávat - na bankovní účet nebo složenkou. Částka je osvobozena od daně a pojištění, takže vám přijde čistá otcovská.

Výplatu dávky nelze přerušovat (běží tedy i po dobu hospitalizace matky či dítěte ve zdravotnickém zařízení), nelze ji čerpat po jednotlivých dnech. Otcovská náleží jen jednou, a to i v případech, kdy rodič pečuje o dvojčata či vícerčata.

Kalkulačka otcovské

Jak již víte, výše otcovské dovolené je stanovena na 70 % z denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ si jednoduše vypočítáte: 

  • hrubý měsíční příjem * 12 měsíců /  365 dny

S využitím redukčních hranic se denní vyměřovací základ poníží. Je důležité připomenout, že částka do první redukční hranice se počítá 100%, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží. 

Například pro rok 2024 jsou redukční hranice následující: 

  1. redukční hranice 1 466 Kč
  2. redukční hranice 2 199  Kč
  3. redukční hranice 4 397 Kč

Jednoduchá kalkulačka otcovské je k dispozici online.

Kdy se vyplácí otcovská dovolená

Otcovská dovolená se vyplácí zpětně. K výplatě otcovské dovolené dojde jednoho měsíce od data, kdy Okresní správa sociálního zabezpečení od vás obdrží všechny doklady potřebné k její výplatě. 

Formulář na výplatu otcovské dovolené 

Jak jsme říkali výše, tuto dávku vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení a na jejich stránkách lze najít formulář. Tento formulář jednoduše vyplníte, doplníte údaje o sobě, předáte jej svému zaměstnavateli. Zaměstnavatel vyplní další potřebné údaje a po skončení podpůrčí doby, tj. po uplynutí 14 dnů,  odešle vyplněný tiskopis společně s tiskopisem „Příloha k žádosti o dávku nemocenského pojištění“ příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení. 

Otcovská dovolená ve světě

Pojďme se podívat na to, jak se o novopečené tatínky starají ostatní země. 

V Japonsku tatínkové dostávají minimálně celý rok placeného volna na péči o novorozené dítě. Ve Švédsku si rodiče mezi sebe mohou rozdělit 480 dní, a to za 80 % jejich průměrného výdělku. V Irsku od roku 2021 nabízejí šest měsíců placené dovolené pro jednoho rodiče a poté stejnou dobu pro druhého. Rodiče, kteří žádají o dovolenou, mohou dostat minimálně 80 % jejich obvyklého výdělku.

 

Publikováno 5. května 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Zjistěte, zda máte nárok na otcovskou dovolenou

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Víte, že novela zákoníku práce přinesla sdílené pracovní místo? Sdílení pracovního místa znamená, že minimálně dva zaměstnanci se střídají na stejném pracovním místě a dohromady svými částečnými úvazky pokryjí pracovní úvazek celý. Představíme vám…
Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Zaměstnavatel určuje čerpání dovolené svých zaměstnanců. Zjistěte, kdy může zaměstnavatel zrušit dovolenou, i tu, kterou již máte zaplacenou, nebo vás v průběhu dovolené z ní odvolat zpět do práce. Ukážeme vám, co všechno následně zaměstnavatel musí…
Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Poradíme vám, co dělat, když zaměstnavatel neplatí mzdu a co dělat, když zaměstnavatel neplatí sociální a zdravotní pojištění. Nevyplacená nemocenská? I s tím vám poradíme. Dozvíte se také, jak správně podat stížnost na zaměstnavatele.
Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Zvažujete nový benefit pro své zaměstnance? Co například půjčka pro zaměstnance! Zjistěte, jaké typy půjček můžete zaměstnancům poskytnout, jaké jsou daňové dopady jednotlivých typů půjček.
Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Poradíme vám, jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele, který vám například nevyplácí vaši mzdu nebo odstupné. Máte dvě možnosti, jak své peníze získat zpět. V článku najdete i vzor insolvenčního návrhu.
Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Pracovní náplň, se kterou zaměstnance prokazatelně seznámíte, vám pomůže s určením konkrétních povinností, které má zaměstnanec zastávat. Poradíme, kdo pracovní náplň připravuje, v jakých případech ji může zaměstnavatel změnit či doplnit. Získáte…
Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Chcete si přivydělat a máte dvě zaměstnání? Můžete mít ke své pracovní smlouvě uzavřenou dohodu u svého stávajícího zaměstnavatele, pokud práce na dohodu bude jiná než ta, kterou děláte na základě pracovní smlouvy. Nebo můžete mít zaměstnavatele dva…
Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Zjistěte, kdy je absence zaměstnance považována za neomluvenou, jak správně má zaměstnanec svou nepřítomnost v práci omlouvat a jaké kroky zaměstnavatel může uskutečnit.
Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…
Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Dozvíte se, co to je pracovní oděv, kdy jej zaměstnavatel zaměstnanci plně hradí a jaké jsou základní povinnosti zaměstnavatele. Zjistíte, kdy a kdo má nárok na pracovní oděv a také na pracovní obuv.
Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Povíme vám vše k tématu “pracovní smlouva na dobu určitou a prodloužení”. Zjistíte, jaké máte možnosti, když se blíží konec vašeho pracovního poměru, kolikrát může zaměstnavatel využít možnost opakovaného prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou…

Podívejte se i na naše pracovní nabídky:

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena